Simona Halep a invins-o pe Serena Williams, la Turneul Campioanelor

STIRI NATIONALE & EXTERNE

SPORT
22-10-2014, ora 12:49

Articol de Cristian Amariei
Simona Halep, locul 4 WTA, a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-0, 6-2, in 65 de minute, pe americanca Serena Williams, in etapa a doua a Grupei Rosii a Turneului
Campioanelor, de la Singapore, aceasta fiind primul succes al romancei in fata celei mai bune jucatoare de tenis din lume.

Sesiunea de miercuri a inceput la ora 08.30, cu partida de dublu dintre Alla Kudriavteva/Anastasia Rodionova (Rusia/Australia) - Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rusia), incheiata cu scorul 4-6, 6-2, 10-6.

Simona Halep si Serena Williams s-au mai intalnit de trei ori pana in prezent, de fiecare data impunandu-se Williams. Ele au jucat prima data una impotriva celeilalte in 2011, in turul doi al turneului de la Wimbledon, cand Serena Williams a castigat in trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1. Urmatoarele doua partide au avut loc in 2013 si s-au incheiat cu scorul de 6-3, 6-0, in semifinalele turneului de la Roma, si cu scorul de 6-0, 6-4, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.

La Singapore, Serena Williams si Simona Halep au debutat cu cate o victorie. Halep a invins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-3, pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 5 WTA, iar Serena Williams pe sportiva sarba Ana Ivanovici, locul 7 WTA, scor 6-4, 6-4.

Sursa: mediafax.ro