STIRI NATIONALE & EXTERNE

SPORT
12-12-2016, ora 07:00

Romania a spulberat Ungaria la Campionatul European de handbal din Suedia. Cristina Neagu a marcat 10 goluri

Articol de Cristian Amariei

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins clar formatia Ungariei, cu scorul de 29-21 (15-9), duminica seara, la Helsingborg, in primul sau meci din Grupa principala II a Campionatului European din Suedia - EURO 2016.

Tricolorele au facut un joc perfect si nu au lasat nicio sansa adversarei, care castiga clar meciul din finala Trofeului Carpati, cu 29-24 (14-12), la Cluj-Napoca.
Apararea compacta a cedat in putine randuri, iar in atac Cristina Neagu a fost de neoprit.
Ungaria a marcat primul gol al meciului (min. 1), dar apoi Romania s-a desprins la 4-2 (4), 6-3 (11), iar apoi la patru goluri, 9-5 (11). in finalul primei reprizei, Romania a ajuns sa conduca la sapte goluri, 15-8 (28), iar la pauza scorul a fost de 15-9.
In debutul partii secunde, Romania conducea la noua goluri, 18-9 (34), cea mai mare diferenta din acest meci, inregistrata apoi in mai multe randuri. Echipa antrenata de danezul Kim Rasmussen (ex-CSM Bucuresti) s-a apropiat la sase goluri, 14-20 (41), dar tricolorele au refacut ecartul, conducand cu 24-15 (49). Romania a castigat la o diferenta confortabila, 29-21, desi in ultimele minute selectionerul spaniol Ambros Martin a introdus si jucatoarele care au evoluat mai putin.
Cristina Neagu a fost MVP-ul meciului, cu cele 10 goluri marcate. Vezi mai multe pe stirileprotv.ro

Tag-uri: Handbal