SPORT
13-03-2016, ora 10:20

Victorie rasunatoarea la rugby. Echipa Romaniei a invins Germania

Articol de Madalina Irimia
Echipa nationala de rugby a Romaniei a invins, sambata, scor 61-7, echipa nationala a Germaniei, la Iasi, in cel de-al patrulea meci al Cupei Europene a Natiunilor.

Pe Stadionul ''Emil Alexandrescu'' din Iasi, Romania a dominat clar partida si a marcat nu mai putin de opt eseuri. Confruntarea cu Germania a fost meciul oficial de retragere al lui Ovidiu Tonita, jucator de linia a treia.

Scorul la pauza a fost 27-0. Eseurile "Stejarilor" au fost reusite de Apostol (minutul 6), Tonita (minutul 33), Lucaci (minutul 38), Burcea (minutul 45), Kinikinilau minutele 51, 75, 80), Shennan (minutul 64), noteaza Mediafax.ro.

Florin Vlaicu a avut 5 transformari si 3 reusite din lovituri de pedeapsa. Tudorel Bratu a reusit si el o transformare.

Pentru oaspeti, Mathias Schoser a reusit o incercare (minutul 65), transformata de Parkinson.

Primul XV al Romaniei cu Germania: 1. Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 2. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 3. Horatiu Pungea (Oyonnax), 4. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 5. Marius Antonescu (Tarbes) 6. Ovidiu Tonita (Carcassonne), 7. Viorel Lucaci (CSA Steaua Bucuresti) 8. Stelian Burcea (Timisoara Saracens)(C), 9. Valentin Calafeteanu (Timisoara Saracens), 10. Jody Rose (Timisoara Saracens), 11. Stephen Shennan (Timisoara Saracens), 12. Florin Vlaicu (Calvisano), 13. Paula Kinikinilau (Timisoara Saracens), 14. Adrian Apostol (Stiinta Baia Mare), 15. Ionut Botezatu (stiinta Baia Mare); Antrenor: Lynn Howells.

Au mai jucat: Paul Rusu, Andrei Gorcioaia, Johan Van Heerden, Tudorel Bratu, Florin Ionita, Ovidiu Melniciuc si Andrei Radoi.

Primul XV al Germaniei: 1. Samy Fuchsel, 2. Mika Tyumenev, 3. Damien Tussac, 4. Michael Poppmeier, 5. Robert May, 6. Kehoma Brenner, 7. Jaco Otto, 8. Andriaan Theisinger, 9. Sean Armstrong (capitan), 10. Jeremy Te Huia, 11. Hendrik Van Der Merwe, 12. Tomas Van Gelderen, 13. Paul Bosch, 14. Samuel Harris, 15. Raynor Parkinson; Antrenor: Kobus Potgieter.

Sursa: realitatea.net

Tag-uri: iasi, rugby, victorie, romania