A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Filename: plugins/captcha_pi.php

Line Number: 924

Culturistul Ionut Grigoras a ocupat locul 6 la Campionatele Mondiale de la Budapesta

STIRI LOCALE

SPORT
18-12-2012, ora 15:54

Articol de Cristian Amariei

La doar 23 ani, sportivul clubului CFR Iasi, antrenat de dublul campion mondial Petru Ciorba, s-a clasat pe locul 6 in cadrul probei de bodybuilding clasic – clasa open, la juniori.

In perioada 14-17 decembrie, la Budapesta (Ungaria), a avut Campionatul Mondial de Boybuilding, Bodybuilding clasic, Fitness, Bodyfitness si Bikini, pentru juniori si masters. La aceasta competitie au participat peste 350 de sportivi, din 50 de tari, printre ele fiind si Romania.

Clubul Sportiv CFR Iasi a fost reprezentat de culturistul Ionut Grigoras (antrenor: Petru Ciorba), care s-a calificat in finala probei de bodybuilding clasic – clasa open, la juniori, unde a ocupat un onorant loc 6 la prima sa participare la o competitie internationala de nivel mondial.

Intr-un concurs cu 17 sportivi participanti, clasamentul probei de bodybuilding clasic – clasa open (juniori) a fost urmatorul:

15. Nándor Fischer (Ungaria B) - 1992 176/76,2 68

Nu au fost clasificati Hasan G (Turcia) - 1990 174/70,3 si Adel Meabed (Egipt) - 1992 167/62,8.

La finalul competitiei din capitala Ungariei, antrenorul ceferist iesean Petru Ciorba, care este si vicepresedintele Federatiei Romane de Culturism si Fitness ne-a declarat: “Pentru Ionut Grigoras a fost al treilea concurs din viata lui si primul pe plan international. Iar un loc 6 la un Campionat Mondial este chiar o performanta ! Se putea cred si mai bine, dar probabil a clacat psihic la un moment dat, dupa calificarea in finala probei de la Budapesta !”.

In clasamentul pe natiuni, cu 50 tari participante, Romania s-a clasat pe locul 6, cu 78 puncte, dupa 1. Germania - 120 pct, 2. Ucraina - 90 pct, 3. Cehia - 85 pct, 4. Polonia - 85 pct, 5. Rusia - 83 pct. In urma Romaniei s-au clasat 7. Ungaria - 70 pct, 8. Spania - 66 pct, 9. Turcia – 63 pct, 10. Italia - 58 pct, 11. Franta - 48 pct, 12. Slovacia - 47 pct, 13. Egipt - 41 pct, 14. Suedia - 40 pct, 15. Lituania - 40 pct, 16. Marea Britanie - 33 pct, 17. Africa de Sud - 28 pct, 18. Norvegia - 23 pct, 19. Islanda - 21 pct, iar pe locul 20 a fost Brazilia, cu 19 pct. Au urmat apoi celelalte tari participante, care au cucerit puncte in cadrul “Mondialului” de la Budapesta.

Tag-uri: culturism, sportiv, Iasi